Od 29.4.2013 blog přesunut na www.terysleepyworld.blogspot.com

Chudáci ptáčci

1. července 2012 v 18:08 | Terýsek |  (Můj) Život mýma očima
Zdravím,

Mám strašně ráda všechny ptáčky. Ať už jde o sýkorku, kosa, či divokého holuba. Jen straky mi vadí. Ne proto, že by se mi nelíbily. U nás jsou ale přemnožené a neustále vybírají kosům hnízda a odnášejí jim mláďátka. No a na to vážně nemám žaludek. Není tomu tak dlouho, kdy jsem byla něčeho podobného svědkem. Straka unesla ptáčkům z hnízda malé mládě, ti ji ale odehnali a tak mládě upustila asi z metru a půl na beton. No a já tam stála a věděla, že nemohu absolutně nic dělat, jelikož bylo mláďátko smrtelně zraněné...prostě otřesný pohled.Straka ale u nás není zdaleka jediný nepřítel kosů a sýkor. Všichni sousedé kolem nás si totiž pořídili kočky. Kočky, které chodí domů leda tak pro misku s granulemi a celý den běhají někde venku. V řadových domcích s malými zahrádkami se spoustou stromů a tímpádem i ptáčků, je to doslova pohroma. Kočky pročesávají keře a stromy, neustále koukají, kde by co ulovily. Na záchod chodí do zeleninových záhonků. Prostě tragédie.
Už nejaký ten pátek nemáme s jednou sousedkou právě kvůli tomuto problému dobré vztahy. Není to tak dávno, co její kocour málem zaútočil na mého králíčka, který si pochutnával na čerstvé zelenině. Vrcholem bylo, když nám ostříhala pnoucí růži, která zrovna kvetla (zdůrazňuji, že byla na naší straně plotu), z toho důvodu, že prý se o ní její kocourek pořezal. Od té doby se o této sousedce u nás doma nic dobrého neřekne. Po několika konfliktech ale pochopila, že to takhle opravdu nejde a snaží se kocoura pouštět alespoň na druhou stranu. My jsme si navíc pořídili psa, takže se naší zahrádce vyhýbá obloukem.
Jen pár metrů od ní, ale bydlí daleko větší zlo. Sousedce, jenž má kočky hned tři, jsou všichni ptáčci lhostejní a právě její kočky patří mezi největší hrozby pro sýkorky a kosy hnízdící poblíž.
Nedávno se navíc vedle nás přistěhovali sousedi s další kočkou, respektive kocourem.

No a ptáčci mají zkrátka smůlu. Včera vylétly z budky u nás na zahradě sýkorky koňadry. Bohužel je ale něco vylákalo z budky dříve, než bylo správné. Sýkorky jsou nevybarvené a včera jednu dokonce děda sebral ze země, jelikož neuměla létat. Naštěstí se ale ze svého pádu vzpamatovala a po chvíli se již o létání pokoušela znova. Kdyby tu nebyly kočky, zas taková tragédie by to nebyla. Sousedovic kočka, ale sýkorky brzo zahlédla a my jsme se ji pokoušeli odehnat všemi možnými způsoby. Kolik sýkorek přežilo jsme zatím nezjistili. Dobrá zpráva ale je, že zde dnes jedna létala a tak doufáme, že tak dopadly i ty ostatní.

Dnes ráno jsme zpozorovali malého kosa, kterého učili rodiče létat. Vyvedli ho totiž z nedalekého hnízda. "Rodinnou idylku" ale narušila opět kočka. Přihnala se k malému kosovi a snažila se ho chytit. Jeho rodiče ale křičeli a kočku se snažili křídly odehnat. Mamka, která tomu přihlížela po kočce hodila klacek. Ta se lekla a okamžitě utekla. Kosi ale nadále křičeli a tak jsme si mysleli, že kočka mládě zabila. To se naštěstí nestalo a tak teď neustále hlídáme malého kosa, jenž vysedává na větvi jednoho stromu. Za to odpoledne, co tam sedí za ním kočka byla minimálně jednou. Výhodou je, že on i jeho rodiče začnou okamžitě křičet a tak máme alespoň trochu času kočku odehnat. Jednou už se nám to s pomocí květináče, psa a kamenů povedlo. Kočka se lekla a utekla domů. Chudák kosáček, musí se rychle naučit létat...

Vím, že to není vina těch koček. Je to vina jejich bezohledných majitelů. Ptáčků je tady málo a jestli to takhle bude pokračovat, brzo tady nebudou žádní. Něco jiného je, nechat kočku běhat volně na venkově a něco jiného je nachat ji běhat ve městě po malých zahradách. Nejhorší je ta bezmoc. To, že nemůžete ptáčkům pomoc. Poslouchat jejich rodiče, kteří se je snaží všemožně ubránit a poté mládě s křikem hledají je hrozně nepříjemné.
Budu se muset hodně držet, abych majitelku té kočky nepozdravila slovem "krávo." Jen oni totiž mohou za to, že mi teď všechny kočky, volně se pohybující, lezou strašně na nervy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hisina Hisina | 2. července 2012 v 13:14 | Reagovat

No konečně něajký ten rozumný článek na tvém blogu. :-) Alespoň něco že umíš psát... chválím.

2 Terýsek Terýsek | Web | 2. července 2012 v 13:51 | Reagovat

[1]: Nevím jestli mám být ráda, že se ti článek líbí, nebo smutná, že se ti ty ostatní nelíbí. Nicméně děkuji za pochvalu.

3 Ela Squeeze Ela Squeeze | Web | 17. července 2012 v 14:37 | Reagovat

Hezký článek. O ptáčcích by mě nikdy nenapadlo napsat, originální nápad. ;P

4 Terýsek Terýsek | Web | 18. července 2012 v 14:40 | Reagovat

[3]: Děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(C) Terýsek 2010-2013

Děkuji za každý Váš komentář a doufám, že na můj blog zavítáte zase někdy příště.http://www.gocrueltyfree.org/downloads/GCF_Half_Banner_234x60.png